BİLEZİK

22 Ayar Bilezikler

bilezik modelleri 150x150 BİLEZİK

22 ayar bilezikler artık geleneksel hale gelmiş takılarımızdandır.Düğünlerin olmazsa olmazlarıdır.Bilezik,gerdanlık ve alyans önemli düğün takılarıdır.Son zamanlarda tektaş yüzükleri de bu gruba dahil edebiliriz.

22 ayar bileziklerde oldukça geniş model seçeneği vardır.Bunun nedeni gelişen teknolojik makinalardır.Günümüzde desenli bilezikler CNC makinalarda hazırlanmaktadır.CNC makinalar okadar gelişmiştir ki isteğe bağlı olarak bileziğin üzerine kişinin resmi bile uygulanabilir.

Bilezik Çeşitleri

Desen çeşitinin yanında bileziklerde en önemli unsurlar;tel bilezik mi,levha bilezik mi,geniş yani mega bilezik mi,düz ya da bombeli bilezik mi olduklarıdır.

Tel bilezikler genelde burgu bilezikler grubudur.Burgu bileziklerin birçok çeşiti vadır.3′lü burgu,2′li burgu,kalın ikili burgu,noktalı burgu,Adana burgusu,Erzurum burgusu v.s.

Standart bir adana 3′lü burgu bilezik 18-20 gr arasındadır.Fakat altın fiyatlarının artmasıyla daha düşük gramlı bilezikler talp edilmeye başlanmıştır.Öyle ki 13 gramlık 3′lü burgu bilezik görmek mümkündür.Fakat 17 gramın altındaki 3′lü burgunun çok kullanışsız olacağını ve hemen eğileceğini bilmemiz gerekir.

3′lü burgu bileziklerde isteğe bağlı olarak 25,30,35,40,50 hatta 100 gram’lık bilezik üretmek mümkündür.

burgu bilezik 150x150 BİLEZİK2′li burgu bileziğin incesinin standart gramı genelde 10-12 gr arasıdır.2′li burgunun birde kalın modelleri vardır.Noktalı ikili burgu dediğimiz bilezikler 20 gr civarında gelmektedir.İsteğe bağlı olarak daha yüksek gramlarda üretilebilirler.

Tel bilezikte burgu dışındaki modeller artık pek talep edilmemektedir.Ajda modeli,kibrit çöpü,meltem ve setina gibi modeller artık eskide kalmıştır.

Levha bileziklerde ise çeşit oldukça fazladır.Bu yüzden son yıllarda artık düğünlerde burgu bileziğin yerini almaya başlamışlardır.Daha gösterişli ve şık olmalar bunun nedenidir.

Bileziğin gramına göre genişliği değişebilmektedir.4 gramdan başlayan hediyelik bilezikler olduğu gibi 60-70 gr hatta daha ağır gelen bilezikler vardır.

En çok tercih edilen modellerin başında hasır modelinin hem düzü hem de bombeli olanı gelir.

22 ayar bileziklerde genelde işçilik çok azdır.Halk arasında işçiliksiz bilezik diye bilinirler.Mega bilezikler gibi bzı özel modellerde az da olsa işçilik vardır.

Bileziklerde Boy ve Ölçü

Kuyumcularda standart olarak bulunan bilezik boyları genelde 5.8, 6.0, 6.2, 6.4, 6.6, 6.8 dir.Bu ölçüler bileziğin çapının cm cinsinden ifadesidir.Yani bileziğinizin boyunu öğrenmek istiyorsanız çapını ölçmeniz yeterlidir.

fantazi burma 150x150 BİLEZİKBileziklerde büyütme işlemi yapılmasını tavsiye etmiyoruz.Zaten levha bilezikler büyümüyor.Burgu bilezikler zorlamayla azda olsa büyüyebilir.Fakat bu,bileziğin esnekliğini azaltır ve tellerini hafiften inceltir.

Bileziklerinizi takıp çıkarırken sabunlu su kullanmanızı yada bayan çorabıyla çıkarmanızı tavsiye edebiliriz.Böylece bilezikler yamulmamış olur.Bileziklerinizi kullanmadığınız zaman hava alacak şekilde bir bez kesede saklamanızda yarar vardır.

14 Ayar Bilezikler

14 ayar bilezikler genelde hediye amaçlı düşünülen,düğünlerde takılmak için alınan bileziklerdir.2 gram kadar hafifleri olmakla birlikte 8 hatta 10 gramlıklarıda vardır.Genelde içleri boş ve gösterişli olurlar.İşleri boş olduğu için sert darbelere 14 ayar bilezik 150x150 BİLEZİKdayanıklı değillerdir.22 ayar bilezikler gibi esnek değillerdir.Zorlama durmunda esnemezler fakat kırılabilirler.O yüzden bilezk boyunu 14 ayar bileziklerde bir beden büyük almanızda yarar var.Özellikle düğünde takmak için alıyorsanız büyük boy almaya çalışın.Gelin hanımın elleri kemikli ya da iri olabilir.Bileziği takarken kırılsın istemezsiniz değil mi?

14 ayar bileziği takarken zorlamadan,sabunlu su ile yada bayan çorabı yardımıyla takmak gerekir.

14 ayar bilezikler renk ve desen olarak 22 ayar bileziklere çok benzedikleri için,özellikle hediye amaşlı talep görmekteler.Fakat 14 ayar bileziklerde işçilik olduğu unutulmamalıdır.Yani mesela 22 ayar işçiliksiz bir bileziği kuyumcuda bozdurmak istediğinizde kaybınız yüzde 5-7 arasında iken,14 ayar bilezikte bu kayıp yüzde 30 lar seviyesindedir.

14 ayar bileziklerinizi darbelerden etkilenmeyecek şekilde kutuda saklamanızı tavsiye ederiz.